Aktif Bitcoin Cüzdanı Rekor Sayıya Ulaştı

Aktif Bitcoin Cüzdanı Rekor Sayıya Ulaştı

Bitcoin cüzdan hareketliliği, Ocak 2021 içerisinde 22,3 milyondan fazla adresin Bitcoin gönderip almasıyla yeni bir rekora daha imza atıldı. Bu işlem sayısı  ile birlikte, aktif Bitcoin cüzdanı rekor sayıya ulaştı.

2021 yılı başında henüz aktif Bitcoin cüzdanları sayısında yeterli artışın gerçekleşmediğini önceki yazılarımızda belirtmiştik. 2020 rallisinin devamı için aktif cüzdan adreslerinin sayısının artması gerektiğini Bitcoin 2020 Rallisinde Son Durum başlıklı yazımızda inceleyebilirsiniz.

Bu yazının hemen ardından Ocak 2021 boyunca, 22,3 milyondan fazla benzersiz cüzdan adresi aktif olarak Bitcoin alım-satım ve transfer gerçekleştirdi. Glassnode, Bitcoin cüzdanlarındaki bu hareketliliğinin tüm zamanların en yüksek sayıya ulaştığını Twitter’dan duyurdu.

Dönüm Noktası

Ocak ayının, Bitcoin tarihindeki en yüksek aylık aktif cüzdan adres sayısını gördüğünü Glassnode, attığı tweet ile açıkladı:

Aktif Bitcoin Cüzdanı Rekor Sayıya Ulaştı

Bitcoin cüzdanlarındaki bu hareketliliği önceki yükseliş trendlerindeki hareketlilikle yeniden karşılaştırdığımızda, Ocak 2021’deki hareketliliğin Aralık 2017’deki 21 milyondan fazla aktif adresin olduğu hareketliliği geçtiğini ve yeni bir rekora ulaştığını görüyoruz. 2017 yılından bu yana Bitcoin ile ilgilenen benzersiz adreslerin sayısı, ayda 10 milyonun altına düşmedi.

Bir varlığı, “aynı ağ varlığı tarafından kontrol edilen bir adres kümesi” olarak tanımlayan Glassnode, aktif varlık sayısının, aktif cüzdan sayısındaki artışa oranla henüz yeterli sayıya ulaşmadığını açıklamasına ekledi. Benzersiz aktif cüzdanların sayısındaki artışa rağmen, 2021 başındaki zirve fiyatından beri Bitcoin ağındaki aktif varlık sayısının önemli ölçüde azaldığını belirtti.

Hacim Yükseliyor

Bitcoin işlem hacimleri de Ocak 2021 içerisinde rekor seviyelere ulaşan verilerden biri olarak kaydedildi. İşlem hacimlerindeki artışın sebebi, Bitcoin’in üç haftalık süregelen düşük fiyatına bağlı konsolidasyonunu yayınlamadan önce 30.000 $ seviyesinden, 8 Ocak’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42.000 $ seviyesini görmesi ile ilişkilendirilebilir.

Aktif Bitcoin Cüzdanı Rekor Sayıya Ulaştı

Bitcoin Fiyat Değişimi: 2020 Aralık-2021 Ocak Arası/4 Saatlik Grafik

Kripto para borsalarından sağlanan veriler ile bağımsız analizler yapan firmalar Bitcoin’in, yalnızca Ocak 2021’de 2019 yılının tamamında olduğundan daha fazla işlem hacmi gördüğünü açıkladı. Geçtiğimiz Ocak ayında aynı zamanda, milyarlarca dolar değerinde Bitcoin’in de platformlar arasında transfer edildiği gözlemlendi.

Aktif cüzdan adreslerindeki artış ve Blockchain.com üzerinden takip edilen transfer işlemlerindeki artışı birlikte ele aldığımızda, 2021 yılının devamında Bitcoin (BTC) fiyatında yükseliş beklentisinin korunduğu söylemek mümkün.

 

Güncel yazılarımızı takip etmek için Telegram kanalımıza üye olun.