Bitcoin Ana Akım Olma Yolunda Ya da Devrilme Noktasında

Geçtiğimiz günlerde Citibank araştırmacıları Bitcoin’in ya ana akım olarak benimsenmesinin ya da aşırı spekülasyon nedeniyle çöküşün eşiğinde olduğu anlatıldığı bir rapor yayımladı. Citibank’ın araştırmacıları, Bitcoin’in uluslararası ticarette kullanılan bir para birimine dönüşerek küresel ticareti kolaylaştırmaya yardımcı olabileceğine inanıyor. Ancak, Bitcoin’in ölçeklenebilirliğine ilişkin endişeler ve olası yasal tepkiler de dahil olmak üzere bir dizi sorundan da bahsediliyor. Citibank’a göre Bitcoin ana akım olma yolunda ya da devrilme noktasında ilerleyecek.

Bitcoin: Devrilme Noktasında

“Bitcoin: Devrilme Noktasında” başlıklı rapor, Bitcoin’in bir ödeme biçiminden şu anki mevcut bir değer deposu haline gelene kadarki gelişimini gösteriyor. Yazarlar, Bitcoin’in temel özelliklerinin küresel erişim kolaylığı ve tarafsızlığı ile birleştiğinde, yaklaşık yedi yıl içinde uluslararası ticaret için tercih edilen para birimine dönüşebileceğini tahmin ediyorlar.

Raporda Bitcoin’i neyin önemli kıldığına dair temel düşünceler gelişmeye devam ederken diğer yandan da ana akım olma algısının artmaya devam etmesinden de bahsediliyor.

“Küresel erişim ve tarafsızlığına odaklanıldığında, Bitcoin’in uluslararası bir para birimi haline geleceği öngörülebilir. Bu, Bitcoin’in merkezi olmayan ve sınırsız tasarımından kaynaklanıyor. Ayrıca döviz maruziyetinin olmamasından, para taşımadaki hızı ve maliyet avantajında, ödemelerinin güvenliğinden ve izlenebilirliği de diğer avantajlarıdır.”

Citi’nin raporu, küresel ticari para birimi rolündeki Bitcoin’in ithalatçılar ve ihracatçılar tarafından mal ve hizmetlere doğrudan ödeme yapmak için kullanılabileceğini ve bunun da uluslararası ticaret sürecini basitleştirip kolaylaştıracağını açıklıyor. Merkezi olmayan bir kripto para birimi, bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC)’ne karşı tercih edilebilir çünkü hiçbir hükümet veya dış kuruluş bu para biriminin arzını etkileyebilecek adımlar atamaz ve ticareti siyasi kaygılara alet edemez. Ancak Citibank’ın araştırmacıları bu vizyonun gerçekleşmesinin önünde bir dizi potansiyel engelin de durduğunu belirtti.

“Bitcoin’in ilerlemesinin önünde duran bir dizi potansiyel engel ve risk var. Avantajlarına karşı bu potansiyel engelleri göz önünde bulundurduğumuzda Bitcoin’in bir dönüm noktasında olduğu sonucuna ulaşıyoruz. Bu sebeple Bitcoin’in geleceği hala belirsiz.”

Bitcoin’in Ölçeklenebilirlik Sorunları

Raporun devamında Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorunları vurgulandı ve 2020 analizine işaret edilerek Bitcoin’in saniyede ortalama 5 işlem karşılayabildiği gösterildi. Bu oran Bitcoin’in işlem kapasitesinin Visa işlem ağının kapasitesinden yaklaşık 4,800 kat daha yavaş olduğunu gösteriyor.

Bitcoin’in Kurumsal Yatırımcılar Tarafından Benimsenmesi

Rapora göre, kurumsal yatırımcılar tarafından artan ilgi ile geçtiğimiz yıl Bitcoin büyük bir yükseliş rüzgarı yakaladı. Tesla, MicroStrategy, PayPal gibi büyük kurumsal yatırımcılar tarafından ateşlenen kurumsal yatırımcı ilgisi, kripto paraların ana akım olarak benimsenmesinde en etkili güçlerden biri olarak kabul ediliyor. Bu sonuçlara göre Bitcoin ana akım olma yolunda ya da devrilme noktasında ilerleyecek.

Güncel yazılarımızı takip etmek için Telegram kanalımıza üye olun.