Geçmişten Bugüne Bitcoin Anlayışı

2021’e tüm zamanların en yüksek seviyesiyle başlayan Bitcoin fiyat grafiği, bir süre daha tırmanacak gibi görünüyor. Bitcoin fiyatı 40.000 dolar seviyesine bu kadar yaklaştıktan sonra asıl merak edilen sorulardan biri, bireysel yatırımcıların partiye ne zaman dahil olacağı. 2020 boğa koşusunun gözdesi kurumsal yatırımcılar oldu. Bu nedenle, 2021’de devam eden 2020 rallisini daha yakından analiz edebilmek adına yatırımcıların geçmişten bugüne Bitcoin anlayışı konusunu ele alacağız.

Şovu Artık Küçük Yatırımcılar Yürütmüyor

2017’de yaşanan Bitcoin boğa koşusunun; büyük ölçüde yeni oluşmakta olan Bitcoin piyasasına spekülatif yatırımlar yapan bireysel yatırımcılar ve diğer daha küçük çaplı kripto para yatırımcıları tarafından beslendiğine inanılıyordu. O yıllarda Güney Kore, Japonya ve Çin’de milyonlarca bireysel yatırımcının pazarda bir güç hâline geldiği gözlemlenmişti. O zamanlar IG Group baş piyasa stratejisti Chris Weston’ın Wall Street Journal’da belirttiği gibi; Bitcoin’in 2017’deki değerini %1.300’den fazla güçlendiren bireysel yatırımcılardı. 2020 Bitcoin rallisinde önemli bir yeri olan kurumsal yatırımcıların uzun vadeli “holding” pozisyonu alacağı düşünülüyor ve Bitcoin fiyatının 40.000 dolara yaklaştığı bugün, kurumsal yatırımcıların artan ilgisinin bireysel yatırımcıların sayısına da yansıması bekleniyor. Geçmişten bugüne Bitcoin anlayışı kurumsal yatırımcılar için fazlasıyla değişti.

Kurumsal Yatırımcıların Geçmiş Yaklaşımı

Chicago Ticaret Borsası’ndaki bulunan açık pozisyonların yakın zamanda 1 milyar doları aşmasıyla, yatırımcıların Bitcoin piyasasına akın ettiği söyleniyor. Kurumsal yatırımcıların bilançolarında nakit tutmak yerine, kurumsal portföylerini Bitcoin ile güçlendirmeyi tercih ettiği konuşuluyor. Kurumsal yatırımcıların ilgisinin her gün daha da arttığı günümüzde, kripto para piyasalarında öncü yatırımcı profili olmadıklarını hatırlamak gerekiyor. Amerika’daki Bitcoin’e yatırım yapan kurumsal liderlerin çoğu, 2017 yılındaki rallide Bitcoin’i reddeden insanlardı.

Ekim 2020’de PayPal’ın kripto para girişimini önceki yazımızda duyurmuştuk. PayPal’ın bu platform girişimine göre 26 milyon kullanıcı, Bitcoin’in yanı sıra Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash dahil olmak üzere kripto para birimlerini satın alabilir, tutabilir veya satabilirler. Asıl üzerinde durmak istediğimiz ironi şu ki PayPal’ın eski CEO’u Bill Harris, 2018’de Bitcoin’in hiçbir değeri olmadığını ve fiyatının sıfıra doğru yöneleceğini belirtmişti. Bu eski kurumsal yatırımcı yaklaşımına bir diğer örnek, Warren Buffet’ın sık görülen dalgalanmalar nedeniyle Bitcoin’den uzak durmasıydı. Wall Street firmaları Bitcoin’i en iyi ihtimalle riskli bir varlık ve en kötü ihtimalle fare zehri olarak nitelendirmişlerdi.

2017’de JPMorgan Ceo’su Jamie Dimon, Bitcoin yatırımı yapan çalışanlarını kovmakla tehdit etmişti ancak şimdi firma düzenli olarak dijital varlıkla ilgili yükseliş raporları yayınlıyor. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock’un CEO’su Larry Fink de Bitcoin’e yakın görünüyor ve Bitcoin’in küresel bir dönüşmesi olasılığının çok düşük olmadığını öne sürüyor:

“Bitcoin, birçok insanın dikkatini ve hayal gücünü yakaladı. Diğer piyasalara kıyasla hâlâ test edilmemiş ve oldukça küçük bir piyasa.”

Bu arada MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, kurumsal olarak Amerika’da Bitcoin piyasasına ilk girenlerden biriydi ancak her zaman Bitcoin hayranı olduğu söylenemezdi. 2013 yılında Saylor, Bitcoin’in günlerinin sayılı olduğunu ve piyasanın çevrimiçi kumarla benzer bir kaderi yaşayacağını söylemişti. MicroStrategy önce Bitcoin’i şirketin birincil hazine rezerv varlığı yapmaya karar verdi ve daha sonra 2020 yılının son günlerinde, 650 milyon dolarlık bir Bitcoin alımı gerçekleştirdi.

Bugüne dönersek…

Bitcoin (BTC) 4 Ocak 2021’de gelen yüksek satış rakamlarına rağmen hâlâ rallide olma kriterlerini koruyor. 2020’de başlayan rallinin, önceki rallilerden farklarını incelediğimiz yazımızda detaylarını paylaştığımız gibi; analistlerin 40.000 dolar beklentisi sürüyor. Geçmişten bugüne Bitcoin anlayışı yukarıda anlattığımızı gibi oldukça değişmiş durumdadır. Kurumsal yatırımcıların gelecek yaklaşımları ve bireysel yatırımcıların dönüşü ile ilgili sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

 

Güncel yazılarımızı takip etmek için Telegram kanalımıza üye olun.