Bitcoin’in Fiyatını Belirleyecek Olan Beş Sinyal

Bitcoin’in 11.300 seviyesinin üzerinde kalmaya devam ettiği sürece, yeni fiyatın 12.000 dolar olarak belirlenmesiyle ilgili beklentiler sürüyor. Analistler, Bitcoin’in ayı piyasasına mı yoksa boğa piyasasına mı geçeceğiyle ilgili öngörülerini beş makro politik, psikolojik ve teknik öngörüye dayandırıyor. Bitcoin’in yıl sonuna kadar 12.000 dolar seviyesine yükselmesini ya da fiyatın 11.000 doların altına gerilemesini belirleyecek olan bu sinyalleri sizin için özetledik.

ABD Seçimleri Doları 2018’e Döndürebilir

2020’nin son çeyreğinde Bitcoin makro ekonomik durumlara duyarlılığını koruyor. ABD seçimlerinin yaklaşması fiyat üzerinde fark edilir değişikliklere neden olacaktır. Analistler demokratik bir seçim sonucunun, ABD doları endeksi (DXY) üzerinde olumsuz bir etki yapacağı konusunda hemfikir.

Bloomberg’in 12 Ekim’de yayınladığı raporda Goldman Sachs, Beyaz Saray’a giren Joe Biden’in piyasaları önceden ürkütebileceği ve ABD dolar endeksini, 2018 yılının en düşük seviyelerine geriletebileceği konusunda uyardı.

Tarihine bakıldığında Bitcoin’in, ABD dolar endeksi (DXY) ile ters bir korelasyon ilişkisinin olduğu söylenebilir. Bu durumda dolar endeksindeki bu gerileme Bitcoin hodl edenler için bir fırsat olacaktır.

Bununla birlikte muhtemel bir koronavirüs aşı senaryolarından birinin gerçekleşmesi ve aşının yaygınlaştırılması; doların güçlenmesini sağlamayacak, değerinin gerilemesine neden olacaktır. Goldman Sachs stratejistleri aşının gecikmesinin, Donald Trump’ın şanslı galibiyeti olarak açıklıyor.

Avrupa Brexit ve Koronavirüsle Savaşıyor

Avrupa genelinde koronavirüs nedeniyle devam eden kısıtlamalar, ekonomik kaygıların artmasına neden oluyor. İhtimali gittikçe artan “ikinci dalga” sokağa çıkma önlemlerini gerektiriyor. Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan her bir tedbir, ekonominin işleyişini ve insanların gelecek beklentilerini olumsuz etkiliyor.

Avrupa’nın mücadele etmek zorunda kaldığı bir diğer durum, BREXIT (Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması) 31 Aralık 2020’de tamamlanacak ve İngiltere ile AB’nin gelecekteki ilişkilerini müzakere etmeleri gerekecek.

Hash Oranı Yüksekliği Bitcoin Temellerini Belirliyor

Ölçümleme metriklerine bakıldığında, hash oranının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı görüldü. Bu da bitcoin madenciliğine her zamankinden daha fazla bilgi işlem kaynağı ayırıldığını gösteriyor.

Kripto para istatistiklerini gösteren BitInfoCharts ve Blockchain grafik verilerine göre hash oranı, saniyede 157 Exahash (EH / s) seviyesine ulaştı. 

Bitcoin Hashrate Historical Chart

Bitcoin Hashrate Historical Chart

Kaynak: Bitcoin Has Oranı Tarihsel Grafiği

Hash oranının kesin olarak ölçümlenmesi zordur fakat mevcut grafiklerdeki yükselişe göre gidişat açık görünüyor: Bitcoin madenciliği yükseliş eğilimindedir. Hash oranının yükselişi ve ağdaki sıçramaların, devam eden dönemlerde Bitcoin fiyatının yükselmesini beraberinde getirdiğiyle ilgili yaygın bir düşünce vardır.

Duygusal Hassasiyet Güçleniyor

Alternative.me’nin raporladığı Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne göre (Crypto Fear And Greed Index) yatırımcıların kripto paralara duyarlılığı gittikçe artıyor. Ağustos 2020’deki yükseliş coşku ile karşılanmış ve devamında gelen satışlar ile fiyat düşüşü gözlemlenmişti. Endeks grafiğinde 3 Eylül 2020’de gözlemlenen bu sert düşüş (Korku seviyesine geçiş), Eylül 2020 boyunca dengelendi ve Ekim 2020 ile tekrar açgözlülük (Greed) seviyesine yükselmeye başladı. Endekse göre Açgözlülük seviyesinin yüksekliği, alımların artması anlamına geldiğinden kripto fiyatının yükselmesini beraberinde getiriyor.

Korku ve Açgözlülük Endeksi

Korku ve Açgözlülük Endeksi

Kaynak: Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi

Teknik Göstergeler Yukarı Gösteriyor

Çok az kişinin Bitcoin’in 11.000 dolar seviyesinin üzerinde kalacağını beklemesine rağmen, Bitcoin uzmanları daha fazla kazanç için bahis yapıyor.

10.800 dolarlık bir pivot noktası belirleyerek 11.150 dolar seviyesinin üzerinde kalan Bitcoin, 11.400 dolara yakın günlük ve haftalık kapanışlarını gerçekleştirdi. Bu yükseliş, türev kripto para işlem platformu olan BitMEX’in üst düzey yöneticilerinin tutuklanması haberine rağmen gerçekleşti.

Teknik analiz sonuçlarına göre Bitcoin’in fiyatının bir üst seviyede yeniden belirleneceği ile ilgili sinyaller çok açıktır.

 

Güncel yazılarımızı takip etmek için Telegram kanalımıza üye olun.