Bitcoin Yükseliş Trendinde Teknik Analiz Yorumları

Bitcoin Yükseliş Trendinde Teknik Analiz Ne Diyor?

Bitcoin, 12.000 dolar seviyesindeki önemli direncini kırdı ve 21 Ekim 2020’den beri bu seviyenin üzerinde seyrediyor. Geçtiğimiz hafta, kripto para yatırımcıları ve Bitcoin alım satımı yapan kişiler için yükseliş trendi başladı. 11.300 dolardan 13.300 dolara kadar yükselerek Bitcoin’in; 16 Ekim’de bir BTC satın alan bir kişiye, bir hafta içerisinde 2.000 dolar kâr sağladığını söyleyebiliriz.

 

Peki, yükseliş trendinin (boğa piyasasının) devamı için Bitcoin’de hangi seviyeler izlenmeli?

Bitcoin Yükseliş Trendinde Teknik Analiz Yorumları

Bitcoin için 12.000 dolarlık direnç çok önemli

Bitcoin’in haftalık grafiğinin gösterdiği gibi, 11.600-12.000 dolar seviyesindeki alan, herhangi bir yükselişin devamı için çok önemli bir alandı. Bu direnç alanı, 2018’in başındaki ayı piyasasının başlangıcından bu yana kalıcı bir sonuç elde etti. Otuz aydan fazla bir süredir, Bitcoin’in fiyatı önceki haftalara oranla bu direnç bölgesini geçemedi. 

Bir boğa piyasasının başlangıcı, genellikle devam etmek için güzel destek ve direnç testleri ile işaretlenir ve bu da Bitcoin’in 10.000 dolar seviyesinde görülüyordu. Bu destek/direnç testinden sonra yukarı doğru gidiş devam etti.  

Bitcoin Yükseliş Trendinde Teknik Analiz Yorumları

10.000 dolar seviyesi, yeni bir destek bölgesi olarak yeniden test edildi ve Bitcoin’in fiyatı bu seviye üzerinde tutundu. 10.000 dolar seviyesinden bu yana, Bitcoin’in fiyatı yükselmeye devam etti ve bu da 12.000 dolar seviyesinin üzerine çıkışının bir başlangıcı oldu. 

11.600 dolarlık direnç desteklemek için değişmeli

Bitcoin Yükseliş Trendinde Teknik Analiz Yorumları

Genellikle, bu kadar büyük bir ralliden sonra satın almak en iyi strateji değildir çünkü fiyatın dengelenmesi için daha düşük seviyeleri yeniden test etmesi muhtemeldir.

Ekim 2020 itibariyle Bitcoin, 11.600-12.000 dolar fiyat aralığının üzerinde kalmaya devam ediyor. Önümüzdeki haftalarda izlemesi için bazı yeni seviyeler gerçekleşebilir.

Önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi, 10.000 dolar seviyesinde bir destek/direncin onaylanması, yukarı yönlü bir ivmeyi garanti hâline getirmişti. 11.600-12.000 dolar seviyesindeki önemli direncin kırılması, benzer bir durumun yaşanması olasılığını yükseltiyor. Yine de Bitcoin yükselmeye devam etmeden önce destek seviyesinin yeniden test edilmesi muhtemel.

 

Bitcoin fiyatı için olası bir senaryo düşünüldüğünde…

Bazı teknik seviye testlerine göre, Bitcoin’in fiyatının 11.600-12.000 dolar aralığında bir düzeltme yapması muhtemel gözüküyor.

Direnç bölgesi 13.500-14.000 dolar arasında ve destek bölgesi 11.600-12.000 dolar arasındadır.

Böyle bir aralıkta seyreden Bitcoin fiyatı, sürekli olarak daha yüksek bir seviyede biriktiği için yeni bir döngüye başlama konusunda güven veriyor. Birkaç ay sonra bu yatay aralıktan çıktığında bir sonraki büyük hareketle yüksek fiyatı görebilir ve bu, Bitcoin’in fiyatını 17.000 dolara, tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarabilir.

 

Burada ifade edilen görüş ve görüşler teknik analiz sonuçlarıdır, Coinpara‘nın görüşlerini yansıtmamaktadır. Her türlü yatırım ve işlem hamlesi risk içerir.
Bitcoin alım-satım işlem kararı almadan önce, kapsamlı araştırma yapmanızı ve güncel fiyat değişimlerini takip etmenizi tavsiye ederiz.

 

Güncel yazılarımızı takip etmek için Telegram kanalımıza üye olun.