Oluşturulan Bitcoin Adres Sayısı   Kaynak: Glassnode 

Yeni Üretilen Bitcoin Adres Sayısı Rekor Seviyeye Ulaştı

Bitcoin, 18 Kasım 2020’de geçtiğimiz son üç yıl içerisindeki en yüksek fiyat seviyesine ulaşmasıyla birlikte dünya genelinde büyük bir ilgiyle karşılandı. 18.000 dolar üzerindeki fiyat seviyelerini Bitcoin, altcoin ve diğer kripto para yatırımcıları üç yıldır bekliyordu. Yeni rekor fiyatlar, daha önce hiç Bitcoin almamış olan yatırımcılar tarafından da büyük bir ilgi gördü ve ilk kez Bitcoin almak isteyen kişilerin ürettiği yeni Bitcoin adres sayısının da artmasını sağladı. Aynı zamanda farklı alım-satım platformlarında işlem yapmak isteyen Bitcoin yatırımcılarının diğer platformlarda yeni Bitcoin adresleri üreterek işlem yapmaya başlaması cüzdan sayısındaki artışı destekliyor.

 

Okumaya devam etmeden önce Bitcoin cüzdan adresi hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız Bitcoin, Kripto Paralar ve Cüzdanlar başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririz.

Yeni Üretilen Bitcoin Adres Sayısındaki Büyük Artış

Kripto para analizi veri sağlayıcısı Glassnode, 18 Kasım’da oluşturulan yeni Bitcoin adresleri sayısında büyük oranda bir artış tespit etti. Ocak 2018’deki en yüksek cüzdan adresi yaratımı verilerine, 18 Kasım 2020’de yalnızca bir saat içerisinde ulaşıldığını aşağıdaki tweet ile duyurdu.

 

Yeni Üretilen Bitcoin Adres Sayısı Rekor Seviyeye Ulaştı

 

Glassnode’un verilerine göre; Ocak 2018’de saat başı oluşturulan yeni Bitcoin adresi sayısı, Bitcoin’in bu zamana kadarki en yüksek fiyat olan 20.000 dolar seviyesinden sonra rekora ulaşmıştı. 18 Kasım 2020 tarihinin saatlik grafiğinde, üretilen yeni Bitcoin adresi 25 bin adet ile bu rekor sayıya yaklaşmış oldu.

 

Yeni Üretilen Bitcoin Adres Sayısı Rekor Seviyeye Ulaştı

Bir günde oluşturulan yeni Bitcoin cüzdan adreslerinin rekoru ise 800 bin adet cüzdan ile 14 Aralık 2017 tarihine ait. Bir günde yaratılan Bitcoin cüzdan adreslerinin rekoru henüz tekrarlanmadı.

 

Yeni Üretilen Bitcoin Adres Sayısı Rekor Seviyeye Ulaştı

Oluşturulan Bitcoin Adres Sayısı   Kaynak: Glassnode 

                               

Glassnode’nin verilerine göre dün (19 Kasım 2020) 490 bin yeni Bitcoin cüzdanı yaratıldı. Yeni üretilen cüzdan adreslerindeki bu yeni sayı artışlarını, 2020 yılı içerisinde 4.000 dolar seviyesinin altından 18.000 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Bu artışı yaklaşık %400 fiyat artışı gösteren Bitcoin’e dünya genelinde gitgide daha fazla kişinin yatırım yapmaya başladığı yönünde yorumlayabiliriz.

Bitcoin’in sadece bir yıl içerisinde %400 getiri sağlayabiliyor olması, yatırımlarını en verimli şekilde değerlendirmek isteyen kişilerin ve şirketlerin bu getiri fırsatını kaçırma korkusunu harekete geçirdi.

Kripto para borsalarının bağımsız şirketler ile yaptığı araştırma verilerine göre, Bitcoin ve diğer kripto paralara artan ilgiye rağmen henüz yeterli yaygınlık seviyesine ulaşmadı. Kripto yaygınlık oranının yaklaşık %0,1 olduğu düşünülüyor. Net bir ifadeyle; her bin kişi arasından bir kişi Bitcoin ve diğer kripto paralardan birine sahip.

Bitcoin fiyatındaki yeni rekorlar ve fiyatın 17.000 dolar seviyesinin üzerinde kalması, kripto para piyasalarına olan ilginin artarak devamını sağlayacaktır.

 

 

Güncel yazılarımızı takip etmek için Telegram kanalımıza üye olun.