Litecoin ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir

Litecoin ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu bilinmezken, Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee çoğunluk tarafından tanınmaktadır. Litecoin, 2011 yılında Bitcoin’in “altın”ına “gümüş” olmak için çıkarılmıştır.

Litecoin vs. Bitcoin

ÖzellikBitcoinLitecoin
Piyasaya Çıkış Tarihi20092011
İlk GeliştirenSatoshi NakamotoCharlie Lee
Arz Miktarı21 million84 million
Madencilik AlgoritmasıSHA-256Scrypt
Yarıya İnme Blok ÖdülüHer 210,000 bloktaHer 840,000 blokta
Ortalama İşlem Zamanı10 dakika2.5 dakika

Bitcoin ve Litecoin Arasındaki Benzerlikler

Bitcoin ve Litecoin’in birçok ortak noktası vardır. Her ikisi de merkezi olmayan kripto para birimleridir. Litecoin, popüler bir Bitcoin forumunda yayınlanan bir mesajla “Bitcoin’in lite versiyonunun” ilk çıkışını duyuran kurucusu Charlie Lee tarafından 2011 yılında piyasaya sürülmüştür. Kuruluşundan itibaren Litecoin, Bitcoin’e tepki olarak yaratılmış olarak görüldü.

Depolama ve İşlemler

Bir yatırımcı için, Bitcoin ve LTC ile işlem yapmanın temel unsurlarının çoğu birbirine benzerdir. Bu kripto para birimlerinin her ikisi de borsa yoluyla satın alınabilir veya bir madencilik teçhizatı kullanılarak çıkarılabilir. İşlemler arasında güvenli bir şekilde depolama yapılabilmesi için her ikisi de dijital veya soğuk depolama “cüzdanına” ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca, her iki kripto para biriminin yatırımcı ilgisi, hükümet düzenlemesi ve daha fazla konuyla ilgili faktörlere bağlı olarak zaman içinde bazı dalgalanmalara maruz kaldığı kanıtlanmıştır.

Bitcoin ve Litecoin Arasındaki Farklar

Piyasa Değeri

Bitcoin ve Litecoin’in önemli ölçüde farklılık gösterdiği alanlardan biri piyasa değeridir. Mayıs 2020 itibarıyla, dolaşımdaki tüm Bitcoin’lerin toplam değeri 128 milyar doların biraz altındadır ve bu durum, piyasa değerini toplam değeri 3 milyar doların altında olan Litecoin’den 45 kat daha büyük hale getirmektedir. Bitcoin’in piyasa değeri, yüksek ya da düşük, büyük ölçüde tarihsel bir perspektife bağlıdır.

İşlem Farkları

Litecoin ile Bitcoin arasındaki en temel fark işlemin yapılma süresidir. Bitcoin’in 10 dakikalık ortalamasına karşın Litecoin’de 2,5 dakikada işlem yapılabilmektedir. Bu Litecoin’in Bitcoin’den 4 kat daha hızlı olduğu anlamına gelmektedir. Litecoin’in daha hızlı olması satıcılar için ilgi çekici olsa da Bitcoin daha iyi bir değer saklama aracı olarak kabul edildiği için daha yaygındır. Diğer bir fark ise bugün ev bilgisayarında Litecoin madenciliği yapılabiliyorken Bitcoin için daha özelleşmiş bilgisayarlar gerekmektedir.

Proof-of-Work Algoritması

Litecoin ile Blockchain arasındaki diğer önemli bir fark, madencilik algoritmasından kaynaklanmaktadır. İkisi de Proof of Work mekanizmasıyla çalışırken Bitcoin klasik SHA-256 hash algoritmasını kullanmaktadır. Litecoin ise Scrypt adında göreceli, daha yeni bir algoritma kullanmaktadır. Scrypt daha az hesaplama (bilgisayar) gücü kullanmaktadır.

Coin Sınırı ve Blok Ödüller

Hem Bitcoin hem de Litecoin’in madencilik sürecinde, blokların oluşturulması ve işlemlerin onaylanması karşılığında madenciler ödül alırlar. Fakat ikisinin de bir arz sınırı vardır. Bitcoin 21 milyon blok sınırına, Litecoin ise 84 milyon blok sınırına sahiptir. Bu limitlere ulaşınca yeni coin yaratılamayacaktır. Bu ödüller arz rakamlarındaki sınırlarından dolayı yarılanmaktadır. Bitcoin her 210 bin blok üretiminde ödülleri yarılarken, Litecoin her 840 bin blok üretiminde yarılanacaktır.