Ethereum

Ethereum Nedir?


Ethereum, açık kaynaklı bir bilgi işlem platformu ve işletim sistemidir. Kripto para birimini (kriptografi ile güvence altına alınan, sahtesini neredeyse imkansız hale getiren dijital veya sanal bir para birimi) küçük bir ücret karşılığında herkese göndermenizi sağlayan bir teknolojidir. Ayrıca herkesin kullanabileceği uygulamalara güç verir, bu da ideal olarak ödemelerden daha fazlası için kullanılabileceği anlamına gelir.


Ethereum için fikir, sansüre dirençli ve kendini sürdürebilen merkezi olmayan bir küresel bilgisayar yaratmaktır. Bu, blok zinciri veri kavramının bir uzantısıdır ve ayrıca dünya genelinde birçok bilgisayarda bilgisayar kodu çalıştırma katmanı da eklenmiştir. Bu, Ethereum'un hem veri depolamayı hem de hesaplamaları (bilgisayar kodu) dağıttığı anlamına gelir.


Kripto para biriminin kendisi ile ilgili olarak, Ethereum birçok yönden popüler Bitcoin'e benzer: bir blok zincirine sahiptir, halka açıktır ve kullanım izni gerektirmez, yerleşik bir kripto para birimine (Ether veya ETH olarak adlandırılır) sahiptir. Aksine, Bitcoin'den birkaç yönden de farklıdır: diğer faktörlerin yanı sıra, hem blok süresi (bir blok zincirinde bir sonraki bloğu oluşturmak için gereken süre) hem de blok boyutu çok daha kısadır.


Ethereum Nasıl Satın Alınır


Ethereum'un kripto para birimi, Bitcoin'e eşdeğer olan Ether veya ETH'dir. Yatırımcılar, Ethereum uygulamalarında veya başkalarına değer göndermek için ETH'yi kullanabilir. Dapps, Ethereum'da çalışan ürünler, araçlar ve hizmetlerdir.

Ethereum almanız için Coinpara kripto borsasına üye olarak, TRY, USDT veya Bitcoin ile ödeme yaparak ETH kripto para birimine yatırım yapabilirsiniz.

Veya doğrudan başka bir borsada bulunan ETH kripto paranızı Coinpara hesabında bulunan ETH cüzdan hesabınıza transfer edebilirsiniz. Cüzdanlar genellikle bir banka kartı veya kredi kartı, banka havalesi veya hatta Apple Pay gibi bir şeyle kripto para satın almanıza izin verir ve bazı kısıtlamalar geçerli olabilir. Ethereum cüzdanları, Ethereum hesabınızla etkileşim kurmanıza izin veren uygulamalardır (ve hesaplar, işlem gönderebilen ve bakiyesi olan kendi Ethereum adreslerine sahip varlıklardır). Ethereum'un web sitesi, bunu bir internet bankacılığı uygulaması gibi düşünmeye teşvik ediyor - ancak banka olmadan.

Çoğu cüzdan ürünü, bir Ethereum hesabı oluşturmanıza izin verir, böylece bir cüzdanı indirmeden önce bir hesaba ihtiyacınız olmaz. Ayrıca çeşitli cüzdan türleri de vardır: kriptolarınızı çevrimdışı tutmanıza izin veren fiziksel donanım cüzdanları (bunlar çok güvenlidir), mobil uygulamalar (paranıza her yerden erişmenize izin verir), web cüzdanları ( web tarayıcısı) ve masaüstü uygulamaları. Yine, Ethereum hesabınızın cüzdan sağlayıcınıza bağlı olmadığını unutmamak önemlidir.


Ethereum'un Kesirli Hisse Senetlerini Satın Alabilir misiniz?


0,000000000000000001 kadar az satın alabilirsiniz - tam bir ETH satın almanıza gerek yoktur.

Coinpara’da bir hesap oluşturmanız ve doğrulamanız gerekir. Bu gerçekleştiğinde, banka hesabınız veya banka kartınız aracılığıyla para ekleyerek hesaba para yatırırsınız. Oradan ticarete başlayabilirsiniz ve ETH satın aldıktan sonra bu satın alma işlemindeki para birimini banka hesabınıza veya kontrol ettiğiniz bir cüzdana çekebilirsiniz.


Merkezi olmayan ve nispeten erişilebilir bir sistem olsa da, birçok kişinin parolalarını unutması ve her şeyi kontrol eden merkezi bir varlık olmadığı için sıfırlayamaması nedeniyle paralarına erişmekte zorlandığını belirtmek önemlidir.


Alternatif olarak, kripto para birimi alım satımına erişim sunan bir komisyoncu ile bir aracılık hesabı açabilir, hesabınıza bu şekilde para yatırabilir, bir işlemi tamamlayabilir ve para birimini bir cüzdana aktarabilirsiniz. Bir komisyoncu bir aracı olduğu için, bir yatırımcı olarak her zaman en iyi fiyatı alamayabilirsiniz, ancak daha uygun ve güvenli bir seçenek olabilir.


Ethereum Fiyat Geçmişi


Mart 2021 itibariyle, bir ETH'nin değeri 1.775 ABD Dolarından fazladır. Son beş yılda% 14.000'den fazla arttı. Mart 2016'da ETH, 10 dolar düzeyinde işlem görüyordu. 26 Ocak 2018'de, yatırımcıların Bitcoin'den bu alternatif madeni paraya çekildiği "takla atma" adı verilen bir eylemde 1.231,94 dolara ulaştı. İlk Para Teklifleri (veya ICO'lar) ayrıca Ether'e olan ilgiyi artıran temel Ethereum teknolojisini kullandı. Microsoft ve JP Morgan'dan oluşan bir konsorsiyum olan Enterprise Ethereum Alliance, para birimine olan inancın doğrulanmasına yardımcı oldu. Ancak bu düşüşle birlikte, kripto para birimleri artan yasal kısıtlamalarla karşı karşıya kaldıkça, Ether'in fiyatı% 70 düştü. 2020'nin sonlarında ve 2021'in başlarında kripto para birimlerinin artmasıyla, Ethereum yeni zirvelerine ulaştı ve 13 Mayıs 2021'de 3.400 dolara yükseldi.


Ethereum Tarihi


Programcı Vitalik Buterin, Ethereum'u ilk olarak 2013 tarihli bir teknik incelemede tanımladı. Gavin Wood, Charles Hoskinson, Anthony Di Iorio, Mihai Alisie, Amir Chetrit, Joseph Lubin ve Jeffrey Wilcke ortak kuruculardır. 2014 yılında, İsviçre şirketi Ethereum Switzerland GmbH (EthSuisse) yazılımın resmi geliştirilmesine başladı. Blockchain teknolojisi, Ethereum'un temelidir. Gruplar veya bloklar halinde birlikte bilgi toplayan bir veritabanı türüdür. Yeni eklenen bir bloğu takip eden her yeni bilgi parçası, daha sonra zincire eklenen yeni oluşturulmuş bir blok halinde bir araya getirilir. Blok zinciri, verileri birbirine zincirlenmiş bloklar halinde yapılandırır.

2015 yılında piyasaya sürülen Ethereum, ether adı verilen kendi kripto para birimine sahiptir. Bitcoin ile karşılaştırıldığında piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para birimidir. Ancak 2020'de Bitcoin'den daha fazla - yıl içinde% 500'den fazla - kazanacağı söylendi. Mart 2021'de, Ethereum blockchain geliştiricilerinin, lansmanından bu yana ağdaki en büyük değişikliklerden birini onayladığı açıklandı, bu, yılın ilerleyen dönemlerinde arzını azaltacak ve böylece potansiyel olarak fiyatta daha büyük kazançlar yaratacak bir hareketti.


ETH, geliştirme için birçok fırsata sahip olan daha büyük Ethereum Ağını yönlendiren şeydir. Ethereum ayrıca birçok Fortune 500 şirketi tarafından destekleniyor ve finans kurumları tarafından da kullanılıyor, bu da onu bu şekilde çekici kılıyor.

Mart 2021'de, Metakovan adlı bir alıcı, 69,3 milyon dolara sanatçı Beeple tarafından bir dijital sanat eseri NFT satın almak için Ether'i kullandı.


Sıra 2
Fiyatı 29209.23561112
Hacim 421074051275.156
Hacim Değişimi 26.15 %
Piyasa değeri 3532691910896.8
24s Değişim -1.78 %
1s Değişim -0.60 %
Sıra 2
Fiyatı 561.669,31
Hacim 5,11 %
Hacim Değişimi 1,11 %
Hacim Değişimi %1S 1,61 %
Hacim Değişimi %1S 1,61 %