Litecoin

Litecoin nedir?


Litecoin, merkezi olmayan bir eşler arası kripto para birimidir. Diğer kripto para birimleri gibi, kullanıcılar parayı perakendecilerde veya bir yatırım para birimi olarak kullanmak üzere çevrimiçi olarak satın alabilirler. Kripto, blok zinciri adı verilen teknoloji üzerinde çalıştırılır. Esasen litecoin içeren şimdiye kadar işlenmiş her işlemi listeleyen halka açık bir defterdir.


Litecoin piyasalarda LTC kodu ile işlem görmektedir.


Her bir litecoin bir token olarak bilinir. Dolayısıyla itibari parayla elde ettiğiniz gibi fiziksel bir varlık yoktur (kağıt para ve madeni paraları düşünün). Bunun yerine, coin tamamen dijitaldir ve ona sahip olursunuz çünkü sahip olarak blok zincirinde listeleniyorsunuz.


Coin sahibi olan kişi, başka bir yatırımcıya satış yoluyla veya bir perakendecide bir ödeme şekli olarak kullanılmak üzere, kullanımına izin veren anahtara da erişebilir. Anahtar çalındıysa, coin de aslında çalınmış demektir ve hırsızın harcamasını durdurmanın gerçek bir yolu yoktur, tıpkı cüzdanınız çalınmış ve birisi içindeki parayı almış gibi.


Litecoin Nasıl Satın Alınır?


Litecoin edinmenin en basit yolu, tıpkı bir hisse senedi, tahvil veya borsada işlem gören başka bir yatırım gibi, bir borsada satın almaktır. Coinpara üzerinden kolay ve pratik bir şekilde LTC yatırımlarınızı TRY, USDT veya Bitcoin ödemesi yaparak yapabilmeniz mümkündür. Litecoin satın almadan önce, bunları saklayabileceğiniz güvenli bir "cüzdanınız" olduğundan emin olun.


Litecoin Geçmişi


Litecoin, 2011 yılında o zamanlar bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından oluşturuldu. Lee, Coinbase'de mühendislik direktörü olarak görev yapacaktı. Ağ, 13 Ekim 2011'de yayına girdi.


Litecoin Fiyat Geçmişi


Mayıs 2021'in başından itibaren, bir litecoin jetonu 413,15 dolar değerindeydi ve tüm litecoin jetonları için piyasa değeri 13,31 milyar dolardı. Litecoin tarihindeki en yüksek fiyat, 2021'in başlarında 366.66 dolardı. 2021'den önce, Litecoin hiçbir zaman 150 dolarlık bir token değerini geçmemişti, ancak o takvim yılı değiştiğinden beri büyük sıçramalar gördü.

Ekonomik koşullardan politik gelişmelere, basit arz ve talep değişimlerine kadar çeşitli faktörler Litecoin'in fiyatını etkileyebilir.


Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?


Madencilik Litecoin, yeni Litecoin tokenlerinin oluşturulduğu bir süreçtir. Esasen, madenci, blok zincirinin sürdürüldüğü sürecin bir parçası olarak karmaşık matematiksel hesaplamalar yapmak için güçlü bir bilgisayar kullanır. Bu gelişmiş bir tekniktir ve oldukça fazla bilgi birikimi ve güçlü bir bilgisayar gerektirir.

İşlemi tamamlayan ilk kişi sizseniz, 12.5 litecoin ile ödüllendirilirsiniz. Yukarıda bahsedildiği gibi, bu oldukça gelişmiş bir prosedürdür ve hem önemli bir bilgi birikimi hem de güçlü, enerji yoğun bir bilgisayar kurulumu gerektirir. Daha acemi yatırımcılar için, sadece bir borsada litecoin satın almak daha iyi bir seçenek olabilir.


Litecoin Alım Satımı Yapmalı veya Satmalı mıyım?


Litecoin'in amatör bir yatırımcı portföyünün bir parçası olmaması için hiçbir sebep yok. Bununla birlikte, akılda tutulması gereken birkaç şey var, yani, Litecoin'in, diğer tüm kripto para birimleri gibi, yüksek volatilite potansiyeline sahip olduğu. Finansal durumunuz kötü bir kayıpla bozulursa kriptolara yatırım yapmayın ya da en azından kripto paranızı çekirdek portföyünüzün bir parçası olmak yerine uydu yatırımlarınızdan biri olarak yatırmaya devam edin. Son olarak, itibari para birimlerinin aksine kripto paraların özel vergi muamelesi gerektirdiğini unutmayın.

Sıra 18
Fiyatı 1142.88053592
Hacim 9636019681.4
Hacim Değişimi -21.23 %
Piyasa değeri 80413053109.9805
24s Değişim 1.53 %
1s Değişim -0.51 %
Sıra 18
Fiyatı 561.669,31
Hacim 5,11 %
Hacim Değişimi 1,11 %
Hacim Değişimi %1S 1,61 %
Hacim Değişimi %1S 1,61 %