XRP

XRP nedir?

Bitcoin ve Ethereum gibi diğer kripto para birimi biçimlerinin aksine, Ripple bir blok zincirinden değil, "karma ağaç" olarak adlandırılan şeyden oluşur. XRP çıkarılamaz çünkü sınırlı sayıda madeni para var - 100 milyar.

Blockchain teknolojisi, kripto para biriminin temelidir. Gruplar veya bloklar halinde birlikte bilgi toplayan bir veritabanı türüdür. Yeni eklenen bir bloğu takip eden her yeni bilgi parçası, daha sonra zincire eklenen yeni oluşturulmuş bir blok halinde bir araya getirilir. Adından da anlaşılacağı gibi, blok zinciri, verileri birbirine zincirlenmiş bloklar halinde yapılandırır.

Ripple, blok zinciri gibi çalışır, çünkü bir işlemi işlemek için birden fazla düğüm kullanılır. Ödeme süreci, birinin bir işlem göndermesini, bilginin tek bir değer verilmesini ve paylaşılan bir kamu veritabanına gönderilmesini, bilgileri paylaşan sunucuların veya düğümlerin doğrulanmasını ve - ayrı sunucular bir eşleşme bildirirse - işlemin onaylanmasını ve işlenmesini içerir.

Sistemin Bitcoin'e benzememesinin nedeni, iş kanıtı içermemesidir (Bitcoin blok zincirindeki bir madenci, blok zincire kabul edilmeden önce işi göstermek için karmaşık bir denklemi tamamlar). Buna karşılık, Ripple modeli fikir birliğine dayalıdır. Mutabakata varıldığında, işlem temizlenir. Bu nedenle, Ripple ağı saniyede 1.500 işlemi işleyebilirken, Bitcoin bu işlemlerin üç ila altı arasında işlem yapabilir ve Ethereum aynı zaman diliminde bunların 15'ini halledebilir. Blockchain sistemiyle aynı olmamasına rağmen, Ripple süreci nispeten verimli ve hızlıdır, bu da bankaların ve büyük ödeme süreçlerinin Ripple'ı kullanmanın neye benzediğini düşünmesinin ve keşfetmesinin büyük bir nedenidir.


Ek olarak, Ripple, örneğin Ethereum gibi tam olarak merkezi olmayan bir yapıya sahip değildir. Geliştiriciler, sistemi kötü niyetli operatörlerden koruyan bir mekanizma üzerinde bir miktar kontrole sahiptir, bu aynı zamanda Ripple'ın, hangi sunucuların ağda kabul edildiğini teknik olarak kontrol edebileceği anlamına gelir (onu merkezi bir otorite yapar). Bu yüzden bazıları XRP'nin gerçek veya standart bir kripto para birimi olmadığını bile söyleyebilir.


XRP Nasıl Satın Alınır


Ripple birkaç borsada mevcuttur. XRP, kripto para belirtecidir. Bir XRP alıcısı için ilk adım, Coinpara kripto borsasında bir hesap oluşturmak ve doğrulamaktır. Daha sonra para yatırabilir ve ticarete başlayabilirsiniz.

XRP'yi cüzdan denen şeyde gönderebilir, alabilir ve saklayabilirsiniz. Genel olarak, kripto para cüzdanınız bakiyenizi okumanıza, işlemler göndermenize ve uygulamalara bağlanmanıza izin verir. Para göndermek ve kripto para biriminizi yönetmek için bir cüzdana ihtiyacınız var, yani cüzdanınız sadece bunu yapmak için bir araçtır. Sonuç olarak, cüzdan sağlayıcılarını istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Birçok cüzdan aynı zamanda tek bir uygulamadan birden fazla hesabı yönetmenize izin verir, paranızın yönetimi sizdedir.

En küçüğü 0.000001 XRP olmak üzere XRP'nin fraksiyonlarını satın almak mümkündür.


XRP Geçmişi


UC Berkeley'den ayrılan Amerikalı bir programcı ve girişimci olan Jed McCaleb, aslında 2011'de Ripple fikrini tasarladı ve 2012'de şirketini kurdu. Başlangıçta OpenCoin olarak adlandırdı. Daha önce Mt. Gox, ilk olarak Magic: The Gathering kartları için bir takas olarak tasarladı, ancak etkili ve kötü şöhretli bir bitcoin değişimine dönüştü. McCaleb, ortak geliştiriciler Arthur Britto ve David Schwartz'ın nihayetinde Ripple için kendi vizyonunu tasarladı. Britto ve Schwartz, sonuçta Ryan Fugger'ın vizyonunu hayata geçirmesini sağladı, Fugger orijinal OpenCoin sistemini Ripple'a dönüştürdü.


2018 itibariyle, çoğu XRP kripto para birimi yerine altyapının mesajlaşma yeteneklerini kullanmasına rağmen, 100'den fazla banka Ripple kullanmak için kaydolmuştu.


Ayrıca 2018'de Ripple, XRP tokenlarının kayıtsız satışlarıyla ilgili olarak Ripple için milyonlarca dolar kazanç sağlayan bir sınıf dava açtı. 2020'de, Ripple aleyhindeki yasal işlemlerinin bir parçası olarak, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), XRP'yi bir emtia değil bir menkul kıymet olarak sınıflandırdı ve Ripple'ın liderliğinin kayıtsız menkul kıymetlerin satışına izin verdiği iddia edildi.


XRP'nin 2021 Nisan'ındaki değerindeki sıçrama, ABD'nin Ripple'ı, XRP'yi kayıtsız menkul kıymet tekliflerine satarak bir milyar doları aştığı için dava etmesine rağmen geldi.


XRP Fiyat Geçmişi


XRP ve diğer büyük kripto para birimleri 2018'de zirve yaptı. Bir XRP'nin değeri 3,65 dolara ulaştı. Bununla birlikte, 2020'de XRP, 2018'in önceki zirvesine kıyasla değerinin% 90'ından fazlasını kaybetti; dijital para birimleri arasında en kötü performans gösterenlerden biriydi. 2020 Haziran ayı itibarıyla fiyat, XRP token (jeton) başına yaklaşık 0,19 ABD dolarıydı. 2021 Nisan ayında 1.80 doları seviyelerine tekrar ulaştı.

Sıra 6
Fiyatı 0.42764765
Hacim 1394032813.3355
Hacim Değişimi -32.57 %
Piyasa değeri 20673813810.3967
24s Değişim 2.15 %
1s Değişim 0.08 %
Sıra 6
Fiyatı 561.669,31
Hacim 5,11 %
Hacim Değişimi 1,11 %
Hacim Değişimi %1S 1,61 %
Hacim Değişimi %1S 1,61 %