Bitcoin Halving (Yarılanma) Nedir?

Blockhain, her biri yaklaşık 1 MB boyutunda olan para transfer verilerinin içinde yer aldığı bloklardan oluşan bir kayıt defteridir. Bu bloğu oluşturmak için son derece karmaşık matematiksel problemlerin çözülmesi istenmekte ve bu aşamada Bitcoin madenciliği devreye girmektedir.

Bitcoin halving, toplam arzı 21 milyonu geçmeyecek şekilde oluşturulan Bitcoin’in sürdürülebilirliğini arttırmak amacıyla kendini Satoshi Nakamoto olarak tanıtan Bitcoin’in yaratıcısı tarafından oluşturulmuş sisteme denilmektedir. Nakamoto’nun hedefi sınırlı arzı sayesinde Bitcoin’in satın alma gücünün yok olmasını engellemektir.

Bitcoin madenciliğinde, madenciler yüksek donanımlı bilgisayarlar ile Blockchain’e işlemlerin eklenebilmesi amacıyla oluşturulmuş problemleri çözmek için yarışırlar. Bu yarışta önde gelenlere ödül olarak yeni bir Bitcoin ve Blockchain’de bir sonraki bloğu üretme hakkı verilir. Bu ödül mekanizması her dört yılda bir yarıya indirilir ve işte bu yarıya indirilme işlemine halving (yarılanma) denilmektedir. Her 210.000 bloktan sonra (bir blok üretimi ise 10 dakika olarak hesaplandığında bu süre yaklaşık 4 yıl sonra) Bitcoin halving gerçekleşecektir.

ilk bitcoin halving işlemi gerçekleştiğinde BTC/USD paritesi 11 dolar civarındaydı. Bitcoin halving işleminin ertesi senesi yüzde 10.000’in üzerinde artış gösteren Bitcoin, 29 Kasım 2013’te 1.135 dolardan alıcı bulmaya başlamıştı.

Bitcoin Halving Tarihleri

Bitcoin madenciliği ilk başladığında bu blok ödülü 50 BTC idi. İlk Bitcoin halving 28 Kasım 2012’de gerçekleşerek bu ödül 25 BTC’ye yarılanmış oldu. İkinci Bitcoin halving işlemi ise 9 Temmuz 2016’da yaşandı ve geçerli ödül 12.5 BTC’te yarılandı.

Bitcoin Halving 2020

Üçüncü ve son halving işlemi, 11 Mayıs 2020’de gerçekleşerek 12.5 BTC olan ödül değeri 6,25’e yarılandı. Toplamda 21 milyon ile sınırlandırılmış Bitcoin’in yaklaşık 18 milyonu üretildi ve bu halving sistemi sayesinde üretim hızı yavaşlatılarak arz dengesi sağlanmaya çalışıyor. Bu sayede 21 milyonuncu Bitcoin’in yaklaşık 2140 yıllarında üretilmesi beklenmektedir.