bitcoin madenciliği

Kripto Para Madenciliği Nedir?

      Kriptopara madenciliği kullanıcıların Blockchain’in dağıtık defterlerine kayıt oluşturabilmesi için ihtiyacı olan sürecin hazırlanması ve blokların oluşturması işlemidir. Madencilik süreci aynı zamanda yeni coin’lerin piyasaya sürülmesini-arzın sağlanmasını ve dolayısıyla kripto paraların oluşması için önem arz etmektedir. Bilindiği üzere kripto paralar eşler arası herhangi üçüncü bir merkezi otoritenin olmadığı merkezi olmayan ağda kullanılmaktadır.

Kriptopara madenciliği dendiğinde Bitcoin akla gelen en yaygın kripto paradır. Söylememiz gerekir ki her kripto para madencilikle oluşturulmaz. Bitcoin Proof of Work denilen bir uzlaşma algoritmasıyla kazınmaktadır.

Nasıl Çalışır?

      Bir madenci ağdaki işlemleri toplayan ve onları bloklar için organize eden bir düğümdür. İşlem ne zaman yapılırsa, tüm ağdaki düğümler işlemleri alır ve geçerliliğini doğrular. Sonrasında, madenci düğümler tüm işlemleri hafıza havuzundan toplar ve onlar blokların içinde birleştirir.

Bir bloğun kazınmasında ilk aşama hafıza havuzundan toplanmış tüm işlemleri tek tek şifrelemektir. Fakat işlemlere başlamadan önce madenci node, kendisine madencilik ödülünü göndereceği bir işlem ekler. Bu işlem aynı zamanda kripto paraların “yoktan var edildiği”, genellikle de yeni blok oluşturulurken yapılan ilk işlemdir.

Her bir işlem şifrelendikten sonra bu hash(ler) Merkle ağacı olarak düzenlenir. Diğer bir deyişle ikili eşler halinde düzenlenerek bir çeşit algoritmayla şifrelenir. Kök şifre bir önceki bloğun hashi ve nonce’ı olarak da bilinen rastgele bir sayıyla birlikte bloğun başına eklenir. Böylece her bir blok bir öncekiyle birlikte bir şekilde ilişkilendirilir. Ortaya çıkan sonuç bloğun hash değeridir ve yeni blok üretmek için gerekli verinin oluşturulmasına hizmet eder. Yeni oluşturulan blokun valide edilebilmesi için çıktının (yani bloğun hash değerinin) belirlenmiş bir hedef değerinden daha az olması beklenir. Genellikle de bloğun hash değeri bol sıfırla başlar.

Hedef değer aynı zamanda hash zorluğu olarak da bilinir. Bu zorluk, kripto paranın protokolüyle düzenlenmiş, yeni blok oluşturma sürecinde sabit kalan bir oranı (hızı) garanti eden ve ağdaki madenciliğin tahsis ettiği işlemci gücüyle (ters) orantılı bir değerdir.

Bu sebeple ağda her yeni madenci katılırsa rekabet artar ve hash zorluğu artar. Bu da ortalama blok oluşturma sürecinin azalmasını önlemek içindir. Aksine eğer madenciler ağdan ayrılırsa hash zorluğu kolaylaşır, blok oluşturmak için gereken sürenin sabit kalması ağdaki toplam işlemci gücü azalmasına rağmen mümkün olur.

Madencilik süreci blokların başındaki hash oluşturma faaliyetinin sürekli tekrar etmesini gerektirir. Ta ki geçerli bir blok hashi oluşur, o an sona erer. Bu durumda blok artık ağda yayınlanmaya başlar. Tüm diğer düğümler(nodelar) hash’in geçerli olup olmadığını kontrol eder ve geçerliyse bloğu blockchain’e kopyalar ve sonraki blok kazınmaya başlanır.

Bazen iki madenci aynı anda geçerli bir blok yayımlar ve ağda iki rekabetçi blok oluşur. Madencinin sonraki bloka başlaması önceki blok’un tamamlanmasına bağlıdır. Bu rekabetin kaybedeni yetim bir bloğa sahip olur.

Madencilik Havuzları

Blok ödülü geçerli blok hashini oluşturan madencilere verilirken, ağda harcadıkları toplam madencilik gücüyle orantılı bir şekilde bu ödül dağıtılır. Daha az enerji harcayan daha düşük bir ödül kazanır. Madencilik havuzları bu problemi çözmek için oluşturmuşlardır. Havuzda madenciler bir araya gelir işlemci güçlerini aktarırlar ve paylaştıkları enerji kadar ödüle hak kazanırlar.