Kripto Terimler Sözlüğü

A’dan Z’ye Dijital Varlık Evreni

Bitcoin ve diğer kripto paralara, Blockchain Teknolojisi’ne ait tüm terimler, A’dan Z’ye dijital varlık evreninde kullanılan temel içerikler Coinpara Akademi’de!

%51 Saldırı  

Kripto para madenciliğinde bir ağ üzerinde üretim yapan tek bir madencinin ya da bir grup madencinin üretim gücünün yarısından fazlasını yapar hale gelmesi olan olarak tanımlanabilmektedir. Böylece teorik olarak işlemlerin ve üretimin bu kişi ya da gruba geçmesine neden olmaktadır. Bu güç miktarı onları teorik olarak ağdaki otorite yapmaktadır. O ağ üzerindeki tüm madencilerin bu gücü elinde bulundurana güvendiği var sayılmaktadır çünkü bu gücü elinde tutan aşağıdaki işlemleri yönetebilmektedir.

Adres 

Bitcoin ağında ödeme yapmak ve ödeme almak için kullanılan alfabe ve numerik karakterlerin tamamına verilen isimdir. Taranabilir bir QR kod olarak kullanılabilmektedir. Bitcoin’le size ödeme yapılabilmesi için onlara vermeniz gereken tek gerekli bilgidir. 

Örnek Adres: 1kqHKEYYC8CQPxyV53nCju3kk2ufpQqA2 

 

Akıllı Sözleşme 

Akılı sözleşmeler Blockchain üzerinde süreçlerin otomatik olarak ilerletildiği, kripto şifreleme ve akıllı imzaların kullanıldığı sanal bir sözleşme türüdür. Kripto paraların gönderilmesinden, kişiler arasında borç-alacak işlemleri, tapu işlemleri ve günümüzde sözleşmeye uyarlanabilecek her işlem akıllı sözleşmelere uyarlanabilir ve şeffaflık-hız artırılmış olur.  


Alım Emri (
Bid) 

Kripto parayı almak üzere gönderilen tüm emirlerdir. 

Altcoin 

Bitcoin dışındaki kripto paralara verilen genel addır. Şu an da değişik değerlerde olan ve farklı alanlarda kullanılan 3 binin üzerinde altcoin mevcuttur. 

ÖrnekLitecoinFeathercoin ve PPcoin 

 

Arbitraj

Aynı varlığın, menkul kıymetin, kripto paranın veya emtianın aynı anda farklı piyasalarda farklı değere sahip olmasından dolayı eş zamanlı alım-satım yapılmasıdır. 

Balina 

Büyük varlıklara ya da yüksek mevduata sahip olan ve piyasayı çıkarları doğrultusunda yönetmeye çalışan kişi veya kişilere verilen isimdir. Balinalar, yüksek hacimli alım-satım yapan kişilerdir. 


Balon
 

Herhangi bir varlığın veya kripto paranın fiyatı gerçek değerini oldukça fazla bir şekilde aşarsa ve makul olmayan bir büyüme gösterirse, oluşan bu fazlalığa balon adı verilir. Balonları genellikle dramatik bir fiyat düşüşü izler. 

 

Başlangıç Bloğu (Genesis Block) 

Blokzincirin ilk bloğuna verilen addır. 

 

Binance Coin (BNB) 

Binance’ın ürettiği ve kısa sürede büyük platformlarda yerini almış, kendine ait ICO düzenleme platformu olan ve kullanıcılarına işlem indirimleri sağlayan kripto paradır. 


Bitcoin

Satoshi Nakamoto takma adındaki kişi veya kişilerce, 2009’da yaratılan ilk dijital varlıktır. Blockchain teknolojisi üzerinde oluşturulan ilk kripto para olup, 21 milyon adetle arzı sınırlandırılmıştır. Herhangi bir merkeze, merkez bankasına ya da herhangi bir resmî kuruluşa tabi değildir. Sembolü ฿ ve kısaltması BTC’dir.

Bitcoin hakkında daha fazla bilgi edinmek için Bitcoin kategorisindeki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Bitcoin Cash

Bitcoin’in 1 Ağustos 2017 tarihinde sert bir şekilde çatallaşmasıyla birlikte bazı madencilerin ayrılarak işlem yapmaya başladığı kripto para birimidir. Her blok başına daha fazla işlem yapılmasına izin verir. 

 

Blockchain

İşlemlerin şifrelenerek kaydedildiği, dağıtık ve merkezi olmayan bir veri tabanıdır. Blockchain para, mal, hizmete ilişkin her türlü verinin akışını ve değiştirilemez bir şekilde kaydedilmesini sağlayan bir teknolojidir. 

Blockchain Teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Blockchain kategorisindeki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Blok 

İşlemlere ilişkin verilerin bulunduğu sanal kutulardır. Bloklar bir defterin sayfaları gibi de düşünülebilir. 

 

Blok Ödülü 

Bitcoin gibi kripto paraların bir kısmı madenciler tarafından teknik olarak üretilir. Madenciler ürettikleri blok karşılığında yeni para-tokene sahip olmaya hak kazanırlar. Bu tokenler de piyasaya arz olduğunda üretim süreci tamamlanmış olur.  

 

Client 

Bir masaüstü, dizüstü bilgisayar ya da mobil cihaz üzerinde çalışan yazılım programına verilen isimdir. Bu yazılım, belirtilen ağa bağlanır ve her türlü işlemi iletebilmektedir. Ayrıca Bitcoin cüzdan içerebilmektedir. 


Cüzdan
 

Kripto para almak, göndermek ve saklamak için kullanılan yazılımdır. Tokenler, kripto paralar Blockchain üzerinde saklanır. Cüzdanlar sahip oldukları kişisel anahtarlar (private key) ile kripto para ve tokenlerin bir cüzdandan diğerine transfer edilmesini sağlar. 

 

Çatal (Fork) 

Blockchain yazılım protokolünde katılımcıların (madencilerin) yazılımın farklı bir versiyonlarını tercih etme durumudur. Eğer yeni versiyon mevcut ile uyumlu olursa buna yumuşak çatal, tamamen uyumsuzsa sert çatal adı verilir. Yumuşak çatal durumunda tüm katılımcılar aynı Blockchain ağında kalmaya devam ederken, sert çatal durumunda iki farklı zincire katılımcılar ayrılır. 

 

Çeşitlendirme (Diversification) 

Riski en aza düşürmek ve getiriyi maksimize etmek amaçlarıyla yatırımı; tek bir varlık veya varlık grubu yerine farklı araçlara dağıtmaktır. 


Çoklu İmza (
Multisig Wallet) 

Dijital cüzdanlardan olan çoklu imza, Blockchain üzerinde bir işlemi başarıyla gerçekleştirebilmek için birden fazla kişinin onay gereksinimine verilen addır. Örneğin çoklu imza özelliğine sahip bir cüzdanın sahibi olarak 5 kişiyseniz, en az 3 kişinin onayıyla para transferini mümkün kılabilirsiniz.   

DeFi (Merkezi Olmayan Finans) 

Finansal ürünleri güvenilir ve şeffaf protokollere dönüştürmek için, merkezi olmayan ağlardan yararlanılarak yapılan hareketler bütünüdür.


Deflasyon
(Deflation) 

Genel olarak piyasada fiyatların belirli bir zaman aralığında sürekli düşüş göstermesi durumudur. Enflasyon durumunda fiyat yükselişini durdurmayı ya da yavaşlatmayı, enflasyon eğilimi karşısında fiyatları düşürmeyi öngören iktisadi politikadır. 


Donanım Cüzdanı
 

Kripto para cüzdanına alternatif olarak özel anahtarların fiziki bir cihazda saklandığı araçlardır. İnternete bağlı değildir ve şifreler, harici bellek gibi cihazlarda saklanır. 

 

Double Spending (İki Kez Harcama)

Bitcoin ya da diğer kripto paraları iki kez harcama hareketidir. Kullanıcı Bitcoin’leri, işlem yaptığı aynı kripto para ile ikinci kez işlem yaptığında oluşur. Bitcoin ağı işletimi ve onaylama sistemi sayesinde, çift harcama yapmak kolay değildir. Yine de sıfır-onay işlemlerini kabul eden kişiler için risk oluşturmaktadır. 


Düğüm (
Node) 

Bir ağ düğümü bir mesajın yaratıldığı, alındığı ya da iletildiği bir noktadır.  Bitcoin’in tasarımı gereği sansüre dayanıklı ve kullanıcılar arası işlemler için aracı gerektirmeyen (dünyada birbirlerinden ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar), eşler arası (P2P) merkeziyetsiz bir dijital para olarak kullanılmasını mümkün kılan, bilgisayar düğümleri ağıdır. 

 

Emir (Order) 

Bir borsa aracılığıyla finansal aracın alım-satımı talebidir. Coinpara borsasında kripto paralarınızı TL ile takasını vereceğiniz emirler vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz. 

 

EOS (EOS) 

Başlangıçta ICO ile EOS tokenine sahip olarak arz olmuş, ETH gibi bir akıllı sözleşme platformudur. 


Escrow
 (Üçüncü Kişiye Emanet)  

Bir işlem sırasında hem transfer edilen değeri korumak için hem de alıcı ile satıcı arasında güveni sağlamak için üçüncü bir kişi/parti hesabında para veya varlık tutma eylemine verilen ad. Burada 3. parti hesabı hem alıcı hem de satıcı için güvenilir bir hesap olarak kabul edilerek işlem yapılır.  

 

Ethereum

Vitalik Buterin tarafından yaratılan, Merkezi olmayan uygulamaların, ETH token tarafından desteklenen ve bunun üzerine inşa edilmesini sağlayan orijinal, akıllı ve dağınık sözleşme platformudur. Kripto para dışındaki işlemlerin ve bilgilerin işlenmesini sağlayan bir Blockchain platformu olup, akıllı sözleşmelerin çalıştırıldığı önemli bir devrimdir.


Fiat (Para)
 

Devletlerin ihraç ettiği geleneksel, resmî olarak kabul edilen paradır. 

 

FOMO (Fear of Missing Opportunity)

Olası potansiyel kâr fırsatını kaçırma korkusunun kısaltmasıdır.  

 

Fork-Çatal 

Blockchain yazılım protokolünde bir kısım katılımcılar (madenciler) yazılımın farklı bir versiyonunu tercih edebilirler. Eğer yeni versiyon mevcut ile uyumlu olursa buna yumuşak çatal, tamamen uyumsuzsa sert çatal adı verilir. Yumuşak çatal durumunda tüm katılımcılar aynı blockchain ağında kalmaya devam ederken, sert çatal durumunda iki farklı zincire katılımcılar ayrılır.  

 

Genesis Block 

Blokzincirin ilk bloğuna verilen addır. 


GPU (
Graphichs Processing Unite) 

Bilgisayarların ekran kartına verilen isim. Kripto para birimi üretiminde madenciliğin zorluğu her geçen gün arttığı için, CPU yerine GPU kullanmanın daha verimli olduğu fark edilince kullanılmaya başlandı. Ayrıca kriptografik hesaplamalar için de uygundur. 

 

Hareketli Ortalama (Moving Averages) 

Hareketli Ortalama, geçmiş verilere dayanarak belirli sayıdaki fiyat verisinin toplamının veri sayısına bölünmesiyle elde edilir. En çok tercih edilen ve en güvenilir indikatör olduğu söylenebilir. 


Hash
 (Şifrelenmiş Bir Algoritma) 

Hash isim olarak şifrelenmiş, sabit veya değişken uzunluklu veri kümelerini haritalayan bir algoritmadır. Fiil olarak verinin kriptografik algoritmalarla şifrelenmesini ifade eden terimdir. 

 

Hashing 

Farklı uzunluktaki girdileri alarak onlardan bir dizi matematiksel çıktı dönüştürme işlemine verilen isimdir.


Hash
 Oranı 

Bir Bitcoin madencisinin makinesinin performansını ölçen göstergedir. Madencinin donanımının hesaplama performansını ölçen bu oran saniye bazlı hesaplama gücü olarak ifade edilir. Bir madencinin beklenen geliri hash oranıyla orantılıdır. 

 

Hedge (Koruma/Korunma)  

Finansal piyasalarda yaşanan volatiliteye karşı yatırım tutarını korumak amacıyla alınan bir nevi önlem ya da çaba olarak adlandırılabilir. Riskleri elimine etmek ya da en azından azaltmak amaçlı yatırımın farklı finansal araçlara bölünmesiyle gerçekleştirilir. 

 

Hodl & Hold (Tutmak) 

Kelime anlamı olarak hodl, hold (tutmak) sözcüğünün yanlış yazımı sonucu terim olarak anlam kazanan kelimedir. Artan veya azalan fiyatlar karşısında işlem yapmamak, eldeki mevcudu korumak anlamındadır. 

 

ICO – Token/Kripto Para Arzı 

ICO- ilk token-kripto para satışı, Blockchain’de üretilen kripto veya tokenlerin piyasaya sürülmeden önce halka arz edilmesi işlemidir. Halk ICO sürecinde tokenleri almak için belirli bir ödeme gerçekleştirirler ve daha sonra piyasaya sunma hakkına sahip olurlar. İhraç edilen tokenin bir kripto para veya menkul kıymet olup olmaması hukuki anlamda nasıl dikkate alınacağını değiştirmektedir.  

 

İki Faktörlü Onay 

Müşterilere uygulanan kimlik doğrulama mekanizması birbirinden bağımsız en az iki bileşenden oluşur. Bu iki bileşen; müşterinin “bildiği”, müşterinin sahip olduğu veya müşterinin biyometrik bir karakteristiği olan unsur sınıflarından farklı ikisine ait olmak üzere seçilir. Müşterinin bildiği unsur olarak parola/değişken parola bilgisi gibi bileşenler, sahip olduğu unsur olarak tek kullanımlık parola üretim cihazı, kısa mesaj servisi ile sağlanan tek kullanımlık parola gibi bileşenler kullanılabilir.  

 

Kara Para Aklama ile Mücadele (Anti Money Laundering -AML) 

Yasal olarak kazanılmış gibi görünmesini sağlamak için, yasa dışı yollardan elde edilen her türlü fonu dönüştüren insanları durdurmak ya da engellemek için kullanılan terimdir. Sadece Bitcoin ve kripto para ile ilgili olmayıp tüm dünyada kara paranın aklanmasını engelleyen kurumlar bulunmaktadır. Türkiye’de MASAK, bu amaçla kurulan kurumlardan biridir. 

 

Kâğıt Cüzdan (Paper Wallet) 

Bir veya daha fazla açık Bitcoin adresi ve bunlara karşılık gelen özel anahtarları içeren basılı bir levhadır. Genellikle kripto paraları güvenli bir şekilde depolamak için, yıkılabilen yazılım cüzdanları ya da kaybolabilen web cüzdanları yerine kullanılır. Soğuk Bitcoin depolamasının yararlı bir formudur. 

 

Komisyon (Masraf, Ücret – Fee) 

Bir kripto paranın transferi ve alım-satım işlemi sırasında, sistem üzerinde ödenen ücrettir. 


Kripto Para (Kriptopara – 
Cryptocurrency) 

İşlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için şifreleme yöntemini kullanarak ve kriptografiye dayalı matematiksel problemleri çözerek üretilen dijital varlıklardır.  

 

Kriptografi(Şifreleme – Cryptography) 

Matematiksel yöntemler bütünü olarak tanımlanabilen kriptografi, okunabilir durumdaki bir bilginin istenmeyen taraflarca okunamayacak bir hâle dönüştürülmesinde kullanılan tekniktir. Bir bilginin işlemlerini doğrulamak ve güvenli şekilde iletilmesini sağlamak için kullanılmaktadır. 


Likidite
 

Bir varlığın hızlı ve kolay bir biçimde nakde çevrilebilme yetisidir. Gayrimenkul, menkul ve döviz gibi finansal ürünlerin veya dijital varlıkların; şirketler, borsalar, işlem yapılan platformlar, bankalar veya merkez bankası tarafından nakde çevrilebilme niteliğidir. 

 

Limit Emri 

Kripto para alımı satımı yapan yatırımcı alım satımın belirli bir miktar ve fiyatta belirlemek isteyebilir. Yatırımcı açısından belirli bir fiyatta emri platforma girer ve gerçekleşmesini bekler. Bazı durumlarda yatırımcı kendi belirlediği fiyata göre alım-satımın yapılmasını hedefler ve piyasa fiyatının belirlediği seviyeye gelmesini bekler. Buna piyasa yapıcı emir (maker order) adı verilir. Bazı durumlarda ise mevcut piyasada alım-satıma hazır olan fiyata göre işlem hemen gerçekleşir ve fiyat beklenmez. Buna piyasa alıcı emir (taker order) adı verilir. 

Litcoin (LTC)

Genellikle Bitcoin altınının gümüşü olarak anılan, denkler arası ödeme aracı olarak tasarlanmış kripto para birimidir.

Madencilik (Mining)

Blockchain üzerinde işlemleri gerçekleştirebilmek için bilgisayar donanımı vasıtasıyla yapılan hesaplama işlemidir. Madenciler bu işlemi yapıp blok üreterek veya işlemlerin onaylanmasını sağlayarak ödül ve gelir elde eder. 

 

Madenci Ücreti

Madenciler blokları çözerek blok ödülü kazanırlar. Madenciler ayrıca kripto paraların transfer edilmesini sağlayarak da ödüle hak kazanırlar. Özellikle ağ yoğunlaştığında ve tıkanıklık oluştuğunda işlemlerin bloklar arasında transferi maliyeti ve ödülü artar. 

Merkeziyetsizlik 

Kontrolün ve yetkinin tüm katılımcılara dağıtıldığı bir yönetim protokolüdür. Bitcoin merkeziyetsizdir çünkü farklı madenciler ağı sürekli kılmak için çaba gösterir ve madenciler ve onay verenler dağıtıktır ve kimse de hakimiyet yoktur. Merkezi bir ağda merkezi bir kuruluş ağı yönetir ve kritik kararları verir ancak kamuya açık Blockchain ağlarında bu tamamen zıttır. 

Mevduat Hesabı (Deposit Account)

Süreli ya da süresiz olarak yatırılan para, döviz ya da kıymetli madenler üzerinden oluşturulabilen hesaptır. Üzerinden faiz tahakkuk ettirilen hesaplar vadeli mevduat hesabı, herhangi bir getirisi olmayan hesaplar vadesiz mevduat hesabıdır. 


Müşterini Tanı (
Know Your Customer – KYC)

Müşterilerin kimliğini doğrulamak ve iş ilişkisi için, yasadışı niyetleri ve potansiyel riskleri değerlendiren iş sürecidir. KYC politikası temelinde müşteri kabul politikasıdır; müşteri tanıma prosedürleri, müşteri işlemleri izlenmesi ve risk yönetim süreçlerinin tümüdür. 

Moon 

Fiyatların şaşırtıcı biçimde artması durumunda kullanılan terimdir. 

 

Node/Düğüm

Bir ağ node’u bir mesajın yaratıldığı, alındığı ya da iletildiği bir noktadır.  Bitcoin’in tasarımı gereği sansüre dayanıklı ve kullanıcılar arası işlemler için aracı gerektirmeyen (dünyada birbirlerinden ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar), eşler arası (P2P) merkeziyetsiz bir dijital para olarak kullanılmasını mümkün kılan şey bilgisayar node’ları ağıdır.    

 

OrphanBlock

Geçersiz blok zinciri parçasına verilen addır. 

 

Output – Çıktı  

Bir Bitcoin işleminin hedef adresine verilen isimdir. Tek bir işlem için birden çok çıktı olabilmektedir. 

 

P2P (Eş, Denk, Eşten Eşe) 

Eşten eşe anlamında, merkezi herhangi bir yapıya katılmadan kişiler arasında işlem yapılmasıdır. Birbirine bağlı en az iki ağ tarafı arasında olup, merkezi olmayan etkileşimlerdir. ‘Toplama ve dağıtım ağı’ düzenlemesine, içinde bütün katılımcıların arabuluculuk noktası üzerinden birbirleri ile işlem anlaşması yaptığı, alternatif sisteme denir. 

 

Pazar-Piyasa (Exchange) 

Kripto para da dahil, tüm varlıkların katılımcıların alınıp satılabildiği yerlerdir. Farklı para formlarının değişimi ve diğer varlıkların alışverişi için kullanılan merkezi bir kaynaktır. Kripto para piyasası; Bitcoin ve diğer kripto paraların, döviz değişimleri ve dönüşümleri ile başka türlere, yasal paraya çevrilmesi veya tam tersi için kullanıldığı yerdir. 

 

Piyasa Yapıcı 

Piyasa fiyatının altında alım emri veren veya piyasa fiyatının üstünde satış emri veren kişi emir defterinde emrin gerçekleşmesini bekler. Bu nedenle bu kişiyi piyasa yapıcı adı verilmektedir.  

 

Piyasa Emri 

Alım-satım işlemini emir ile birlikte gerçekleştirmek isteyen kişilerin, piyasa fiyatı düzeyinde ilettiği emirdir. İşlem emri, emir defterinde yer alan halihazırdaki aktif taleplerle eşleşiyorsa -ki bu piyasada o an için oluşmuş en iyi fiyattır- bu durumda piyasa emri gerçekleşmiş olur. Piyasa emri teknik olarak her zaman piyasa alıcı kişi tarafından verilir.  

 

Piyasa Alıcı Emir 

Herhangi bir piyasada piyasa fiyatının üzerinden alım yapıldığında veya piyasa fiyatının altında satım yapıldığında bu işlemler anında gerçekleşir. Zira emir defterinde arz ve talep o an oluşmuş olur. Piyasa yapıcısı olmayıp piyasadaki fiyatı doğrudan benimseyen emre piyasa alıcı emir adı verilir.  

 

Private Key (Kişisel Anahtar) 

Özel anahtar şifre gibi dijital bir koddur. Blockchain üzerindeki kripto para işlemlerinin yetkilendirilmesi için kullanılır. Kişiye özgüdür ve kişinin cüzdanına gönderilen tokenleri alması için kullanılır. 

 

Proof of Stake (PoS) (Hisse İspatı) 

Bir çeşit kripto para altyapısı olarak, katılımcının sahip olduğu kripto para sayısı kadar güce sahip olduğu bir algoritma yöntemi diyebiliriz.  

 

Proof of Work (PoW) (İş İspatı)

Hesaplama gücünün madencilik kapasitesine bağlı olduğu bir sistemdir. Yüksek hesaplama gücüne sahip olan madencilerin öncelikli olarak maden işlemini gerçekleştirerek işlem ücreti elde etmesi olarak ifade edilir.  

 

Public Key (Genel Anahtar)

Genel anahtar Blockchain üzerindeki cüzdana özgü dijital koddur. Dijital cüzdan adresidir. Size kripto para göndermek isteyen birine bu adres verilir. 

 

PumpandDump (Suni Yükseliş ve Düşüş) 

Genel itibari ile yanıltıcı ifadeler kullanılarak finansal bir varlığın değerini olumlu ya da olumsuz yönde şişirmenin tanımıdır.  

 

Ripple (XRP)

Sınır ötesi ödemelere daha ucuz ve ölçeklenebilir bir alternatif olarak tasarlanmış, XRP tokenini oluşturan ve sahibi olan şirkettir. 


Satoshi
 

Kişi olarak SatoshiBitcoin’i yaratan kişi veya kişilerin takma adıdır. Bitcoin’i ilk keşfeden kişinin adı tam olarak bilinememektedir. 

Birim olarak Satoshi ise Bitcoin’in bölünebilen en küçük birimidir. 1 Satoshi 0,0000001 Bitcoin’e tekabül eder. 

 

Satış Emri (Ask) 

Kripto parayı satmak üzere verilen emirlerin tümüdür. 

 

SHA256

Bitcoin’in kullandığı güvenli şifreleme algoritmasıdır. 256 karakterli bir hash değeridir. 

 

Segwit – Ayrılmış Tanık

Bir dizi ciddi problemi çözmek için kullanılan, sistemlerin sıkıntısını gideren yazılım güncellemesidir. SegWit, Bitcoin ve Litecoin’in kullandığı Blockchain protokolünün bir özelliği olup, işlemlerin bir blokta tuttuğu büyüklüğü azaltarak bir bloğa daha fazla işlem girmesini sağlar. 

 

Soğuk Cüzdan (Cold Wallet)

Kripto paraların çevrimdışı (offline) olarak tutulduğu cüzdan türüdür. İnternete erişimi olmayan bu cüzdanlar yetkisiz erişimi engelleyen bir güvenlik çözümüdür. 

 

Spread-Marj

Piyasada alım emri ile satım emri arasındaki farktır. Düşük marjlar, daha sağlıklı ve istikrarlı bir piyasanın göstergesidir.  

 

Tether (USDT)

Kripto ve geleneksel paraları bir araya getiren, itibari para birimlerine dayalı, sabit ilk kripto para birimidir. 


Tüm Zamanların En Yükseği (
All Time High -ATH)

Bir kripto paranın, piyasadaki rekor fiyatına denir. 


Token

TokenlerEthereum, Waves gibi platformlarda üretilen ve bir varlığı temsil eden araç veya değerlerdir. Ethereum’unakıllı kontrat özelliği sayesinde bir çok token bu platform üzerinde üretilir. Tokenler ICO’lara yatırım yapanlara karşılık olarak dağıtılır. Tokenler sadece üretildikleri yapı üzerinde kullanılabilirler. Bununla birlikte tokenlerin sahibi değişebilir ve piyasada bir değeri oluşabilir. Bir tokenin kendine özgü bir blok zinciri, üretim mekanizması vardır. 

 

To The Moon

Cümle olarak “Ay’a çıkar” anlamındadır. Düşük seviyelerde işlem gören bir kripto paranın yükseleceği düşünüldüğünde kullanılan bir ifadedir. 

 

Volatilite (Dalgalanma)

Piyasa içerisindeki fiyatlarda görülen değişiklik kapasitesi ve durumudur. Dalgalanmanın yüksek olması, yatırım için riskli olabileceği gibi, yüksek getiri sağlama imkânı da demektir. 

 

Whale – Balina/Büyük Sahip

Büyük ölçekte kripto para yatırımcılarını tanımlamak için kullanılan terimdir. Bu kişiler ellerindeki yüksek meblağ ile piyasayı en çok kâr edebileceği şekilde yönlendirmek için kullanır.