Limit Emri Nedir

Limit Emir Nedir, Nasıl Kullanılır?

Limit emri, emir defterine belirli bir fiyat limitiyle verilen emirlerin toplamına verilen isimdir. Fiyat limiti sadece sizin tarafınızdan belirlenir. Bir diğer ifadeyle bir fiyat için limit emri verdiğinizde, alım satım işlemi yalnızca piyasa fiyatı sizin fiyat limitinize (ya da daha iyisine) ulaştığında uygulamaya alınır. Bu sayede, limit emirlerini mevcut piyasa fiyatından daha düşük fiyatlara alım ya da daha yüksek fiyatlara satış yapmak için kullanabilirsiniz.

Alım satımların mevcut piyasa fiyatından anında gerçekleştirildiği piyasa emirlerinin aksine limit emirleri emir defterine kayıt edilir ve hemen işleme alınmaz, bu da piyasa yapıcı olarak komisyon masrafından tasarruf ettiğiniz anlamına gelecektir.

Nasıl kullanılır?

Örnek olarak şu anda verilen tekliflerden daha yüksek bir fiyata BTC satmak istiyorsunuz. Coinpara hesabınıza girdikten sonra, istediğiniz BTC piyasasını seçin (örn: BTC/USDT) ve market kısmında bulunan alım satım sayfasına gidin. Daha sonra, limit emri sekmesine gidin, fiyatı ve miktarı belirleyin ve BTC Sat düğmesine basın. İstediğiniz miktarı yüzde düğmelerini tıklayarak da ayarlayabilir ve kolayca bakiyenizin belirlediğiniz kısmına limitli satış emri koyabilirsiniz. Limit Emri girdikten sonra Gönder seçeneğine tıklayın.

Limit Emir Nedir

Daha sonra, ekranda bir onaylama mesajı göreceksiniz ve limit emriniz emir defterine yerleşecek.

Emirlerim ve Emir Geçmişi seçeneklerinden açık emirlerinize göz atabilir ve bunları düzenleyebilirsiniz. Limit emri yalnızca piyasa fiyatı sizin limit fiyatınıza ulaşırsa gerçekleştirilir. Eğer piyasa fiyatı sizin belirlediğiniz fiyata ulaşmazsa, limit emri açık kalmaya devam edecektir.

Ne zaman kullanmalısınız?

Limit emirlerini, alım ya da satım konusunda acelenizin olmadığı durumlarda kullanmalısınız. Piyasa emirlerinin aksine, limit emirleri hemen uygulamaya alınmaz yani belirlediğiniz fiyata ulaşılana kadar beklemeniz gereklidir. Limit emirleri daha iyi alım ve satım fiyatları elde etmenizi sağlar ve genellikle başlıca destek ve direnç seviyelerine yerleştirilmektedir. Buna ek olarak, alım/satım emirlerini birçok küçük limit emrine bölebilir ve bu sayede masraf ortalaması etkisi elde edebileceksinizdir.