Stop-Limit Emri Nasıl Verilir

Stop-Limit Emri Nedir, Nasıl Verilir?

Stop-Limit emri Coinpara ‘da bulabileceğiniz üç emir seçeneğinden biridir. Fakat, bu seçenekle devam etmeden önce limit ve piyasa emirlerini hakkında diğer yazılarımızı okuyarak bilgi sahibi olmanızı öneririz.

Stop-limit emrini anlamanın en iyi yöntemlerinden biri bunu öncelikle stop fiyatı ve limit fiyatına olarak ikiye ayırmaktır. Stop fiyatı basitçe bir limit emrini harekete geçiren fiyat olup, limit fiyatı da limit emrinin harekete geçtiği belirli fiyattır. Bu da bir kere stop fiyatına ulaşıldığında, limit emrinizin anında emir defterine iletileceği anlamına gelir.

Stop ve limit fiyatları aynı olabilse de bu zorunlu tutulan bir şey değildir. Aslında, stop fiyatını (tetikleyici fiyat) limit fiyatından biraz daha yüksek (satış emirleri için) ya da  diğer açıdan biraz daha düşük (alım emirleri için) olarak  belirlemeniz sizin için daha güvenli olacaktır. Bu şekilde stop-limit tetiklendikten sonra limit emrinizin gerçekleştirme ihtimalini arttırmış olursunuz.

Nasıl Kullanılır?

Örnek bir durum ile açıklayacak olursak; fiyatın büyük bir destek noktasına yakın olduğuna ve buradan muhtemelen yükselişe geçeceğini düşünerek BTC/USDT paritesinden  0.0012761 BTC’den aldınız. Bu durumda, varsayımınızın yanlış çıkması ve fiyatın düşmeye başlaması ihtimaline karşı kayıplarınızı hafifletmek için stop-limit emri vermeyi düşünebilirsiniz. Bunu yapmak için, Coinpara hesabınıza giriş yaparak BTC/USDT paritesini seçerek ilerleyin. Daha sonra Stop-Limit sekmesine tıklayın ve stop ve limit fiyatını satılacak BTC/USDT miktarıyla birlikte belirleyebilirsiniz.

BTC/USDT Sat’a tıkladığınızda bir onay penceresi karşınıza gelecektir. Her şeyin doğru olduğunu kontrol ettikten sonra onaylamak için Gönder’e basın.

Stop Emir

Stop-limit emrini verdikten sonra bir onay mesajı göreceksiniz.

Emir defterine tıklayarak, açık emirlerinizi görebilir ve yönetebilirsiniz.

Unutmayın ki, stop-limit emri yalnızca stop fiyatına ulaşıldığında ve limit emri de yalnızca piyasa fiyatı sizin limit fiyatınıza ulaşıldığında gerçekleştirilir. Eğer sizin limit emriniz tetiklenirse (stop fiyatıyla) fakat piyasa fiyatı sizin belirlediğiniz fiyata ulaşamazsa, limit emri açık kalmaya devam edecektir.

Bazen fiyatın çok hızlı düştüğü bir durumda kalabilirsiniz ve sizin stop-limit emriniz gerçekleştirilmeden geçilmiş olabilir. Bu durumda, satışı bir an önce gerçekleştirebilmek için piyasa emirlerini kullanabilirsiniz.

Ne zaman kullanmalısınız?

Stop-limit emirleri değerli bir risk yönetim aracıdır ve ciddi kayıplara uğramamak için bunları kullanmanız gerekir. Alım satım hedefinize ulaştığınızda kârınıza ulaşabilmeniz için Satış emri verirken de faydalı oldukları unutulmamalıdır. Ayrıca, belli bir direnç noktası geçildikten ve yükseliş trendi başladıktan sonra bir varlığı satın alabilmek için de stop-limit al emrini kullanabilirsiniz.