Ripple Merkezini Taşıyor Mu

Ripple Merkezini Taşıyor Mu?

SBI Group, XRP’nin Japonya’daki Bir Güvenlik Şirketi Olarak Değil, Kripto Para Kategorisinde Yer Almaya Devam Edeceğini Açıkladı

Japonya’da bulunan Ripple’ın en büyük ortaklarından olan SBI Group, kripto borsalarının XRP’yi bir menkul kıymet değil, kripto para birimi varlığı olarak görmeye devam edeceğini söyledi. Bunun yanı sıra ”Ripple merkezini taşıyor mu?” sorusu da akıllarda merak uyandırdı.

SBI Group kurucu ortaklarından Yoshitaka Kitao, Ripple’ın Japonya’daki ana ortağı olan SBI Group tarafından XRP ve SEC’e karşı açılan davayla ilgili olarak yayınlanan bir açıklamayı Twitter hesabından paylaştı.

Ripple Merkezini Taşıyor

XRP, Japon yasalarına göre bir kripto para birimi varlığıdır.

XRP’yi menkul kıymet olarak değerlendiren SEC, Ripple’ı 1,3 milyar dolar değerinde kayıt dışı menkul kıymet satışı yapmakla suçladı.

Yoshitaka Kitao, SEC’in Ripple’a karşı açtığı davayla ilgili olarak büyük Ripple ortağı olan SBI Group adına ve Japonya’daki yatırımcılar tarafından yayınlanan başka bir açıklamayla ilgili belgeler paylaştı.

Nomura Araştırma Enstitüsü’nün bir makalesinde atıfta bulunulan bu belgede; Japon Fonları Uzlaşma Yasası uyarınca, XRP’nin bir kripto para birimi varlığı olduğu ve bir menkul kıymet olmadığı açıkça belirtildi.

Yayınlanan bu belge, ABD düzenleyicisinin kayıtsız yatırım sözleşmeleri yani menkul kıymetler satmakla suçlama girişimlerine bakılmaksızın Ripple’ın, Japon dijital borsalarında bir kripto varlık olarak işlem görmeye devam edeceğini belirtiyor.

Aynı zamanda bu belgede, kripto borsalarında yaşanan mevcut XRP değer kaybının, SBI’nin diğer yatırımlarını büyük oranda etkilemediği de açıklanıyor.

SBI Group, ABD’den farklı olarak Ripple’ın genişlemesini desteklemeye devam edeceğini belirtti

Birçok yazar, Asya ve Avrupa’da bulunan birçok finans kurumunun, döviz işlemleri için merkezi ABD’den Japonya’ya taşınan Ripple’ın teknolojisini kullanacağını hatırlattı. XRP’nin kullanılmasa bile, transfer ücretlerini önemli ölçüde düşüreceğini de ekledi.

Ripple Merkezini Taşıyor

Ripple, beklentileri ve artan talep nedeniyle ABD’den ayrılarak merkezini kripto dostu olan bölgelere taşımayı planladığını önceki açıklamalarında belirtmişti.

SBI Group, ABD’den sonra önemli bir alternatif olan ve kripto paraların genişlemesinin sürdürüldüğü Japonya’da Ripple’ı desteklemeye devam edeceği yönünde kararını açıkladı.

 

Güncel yazılarımızı takip etmek için Telegram kanalımıza üye olun.