Visa da Kripto Para ile Ödemeyi Destekleyeceğini Açıkladı!

2020’de testlerini tamamlayan PayPal, 2021 içerisinde kullanıcılarına kripto paralar ile ödeme yapma fırsatı sağlayacağını duyurmuştu. PayPal’ın bu girişiminin ardından, bir diğer büyük finansal hizmet sağlayıcısı Visa da kripto para ile ödemeyi destekleyeceğini açıkladı.

Ödeme sistemlerinin bu girişimlerinin kripto para piyasalarına etkilerini en son PayPal Kripto Para Girişimi ve Bitcoin’in Geleceği başlıklı yazımızda değerlendirmiştik.

Visa Kripto Para Piyasasına Girmeye Hazırlanıyor

Visa’nın CEO’su Alfred Kelly, Ocak 2021’de yaptığı açıklamada kripto para birimlerinin gelecekte Visa ağına katılabileceğine dair sinyaller verdi.

Yetmiş milyonun üzerinde işletmenin kullanıcısı olduğu Visa, dünyanın dört bir yanında kullanılan bir ödeme ağı. Visa gibi dünyanın lider finansal hizmet sağlayıcılarının yakın gelecekte kripto para birimlerini ağına eklemesi, kripto para piyasasının geleceğini olumlu yönde değiştirecek bir diğer gelişme olarak yorumlanıyor.

Kurumsal Yatırımcıların İlgisi Liderlik Ediyor

2020 yılında kurumsal yatırımcıların ilgisini çekerek ciddi yükselişler kaydeden Bitcoin’le birlikte diğer kripto para birimlerine yönelik ilgi de artmaya başladı. Bunun bir sonucu olarak bankalar ve diğer finansal hizmet sağlayıcılar da kripto para birimlerini benimseyip ağlarına dahil etmeye çalışıyor. Kurumsal yatırımcıların kripto piyasalarını kabulüyle birlikte Bitcoin ve diğer kripto paralar, lider ödeme şirketleri tarafından birer ödeme aracı olarak değerlendiriliyor. Bu değerlendirmenin öncüsü olan PayPal’ın bu girişiminin ardından, bir diğer büyük finansal hizmet sağlayıcısı Visa da kripto para ile ödemeyi destekleyeceğini açıkladı.

Visa’nın Kripto Paralara Bakış Açısı

Çok uluslu finansal hizmetler sağlayıcısı Visa, şirketin 2021 mali yılının ilk çeyreğinde yaptığı Q1 kazanç raporunda, kripto para sistemi hakkında ilgi çekici açıklamalarda bulundu. Şirketin CEO’su Alfred Kelly yaptığı açıklamada kripto para birimlerini “daha güvenli, kullanışlı ve uygulanabilir” hâle getirebilecek bir konumda olduklarını ifade etti:

“Biz bu alanda, ekosisteme farklılaştırılmış değer katabileceğimiz yollar görüyoruz. Küresel varlığımız, ortaklık yaklaşımımız ve güvenilir markamız aracılığıyla kripto para birimlerini daha güvenli, kullanışlı ve ödemeler için uygulanabilir hâle getirmeye yardımcı olabilecek benzersiz bir konumda olduğumuza inanıyoruz.”

Alfred Kelly, konuşmasının devamında Bitcoin’i dijital altın olarak adlandırdı ve açıklaması böylelikle daha da ilgi çekici hâle geldi.

“Kripto para birimlerini iki ayrı segment olarak değerlendiriyoruz. İlk olarak Bitcoin gibi yeni varlıkları temsil eden kripto para birimleri bulunuyor. İkinci olarak ise, doğrudan mevcut para birimleri tarafından desteklenen dijital para birimleri ya da sabit coin’ler var. İlk segmentteki tüm para birimlerini dijital altın olarak nitelendiriyoruz.”

Alfred Kelly kullanacakları stratejinin borsalar ve cüzdanlar ile çalışmak olacağını da aktardı. Ağına kayıtlı kullanıcıların Visa kimlik bilgilerini kullanarak, yetmiş milyonu aşkın iş yerinde kripto para birimlerini mevcut itibari para birimlerine dönüştürmelerini sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Kripto Para Birimleri Yatırımcıların İlgi Odağı

Kripto para evreni gün geçtikte hem bireysel hem kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmeye, kripto paralar ise dünyanın dört bir yanında kabul görmeye devam ediyor. Dünya devi finansal hizmet sağlayıcıların girişimleriyle birlikte, önümüzdeki dönemlerde kripto paraların gerçekten geleceğin parası olacağı söylemi anlam kazanmaya devam edecek mi hep beraber göreceğiz.

Güncel yazılarımızı takip etmek için Telegram kanalımıza üye olun.